Our Governing Body

Governor Information

 
Full Name Date of Appoint. Type of Appoint. Term of Office Date of Resignation Governor Attendance 2019/20  Pecuniary Interests Declared 2019/20
Faruk Dasu Re-appointed Sept 2017 Trust 4 Years 3/3 None
Ismail Adam Re-appointed Sept 2017 Trust 4 Years 2/3 None
Suhal Bux Re-appointed Sept 2017 Trust 4 Years 3/3 None
Suhail Patel Re-appointed Sept 2017 Trust 4 Years 31/08/2020 2/3 None
Fayaz Bharucha Re-appointed Nov 2018 Trust 4 Years 3/3 None
Shaistha Master Re-appointed March 2018 Trust 4 Years 2/3 None
Latifa Patel Jan 2017 Parent 4 Years 3/3 None
Ashif Patel Jul 2018 Parent 4 Years 3/3 None
Amnaz Begum Mar 2019 Staff 4 Years 2/3 None
Seema Riaz April 2019 Principal Term of employment 3/3 None

Note: All Governors are appointed for a 4-year term of office, except for the Principal, who occupies the office whilst in post

The Spring 2020 Local Governing Body meeting was cancelled due to the Covid-19 pandemic

Register of Business Interests Declared 2020-21

Full Name Name of Organisation Nature of Relationship Date from
Faruk Dasu

Star Academies

Light Trust

Director

Director

13/05/2013

18/01/2011

Suhal Bux

Lammack Community Association

Hoist Finance

Trustee

Employee

Jul 2020

Sept 2018

Ismail Adam None N/A N/A
Fayaz Bharucha None N/A N/A
Ashif Patel Lammack Primary School Governor (Vice Chair) 01/04/2008
Shaistha Master None N/A N/A
Latifa Patel Halal Monitoring Committee Employee, School Inspector 03/07/2017
Amnaz Begum None N/A N/A
Smeena Riaz None N/A N/A
The Olive School, Blackburn

Pupil Absence Form

Click here to access the pupil absence form

Pupil Absence Form

Latest News

Blackburn schools feed the hungry during coronavirus pandemic

Three schools, who are operating out of the Star Family Hub based in Blackburn, have collected donations of food, toiletries and cleaning supplies to distribute to those in need.

Read more
top